Ciąża. Jak zmienia się skóra twarzy przez 9 miesięcy? Sprawdź jakie niespodzianki mogą Cię spotkać.

person Autor: Anna Lachowska Kosmetolog comment Komentarze: 0 visibility Wyświetlenia: 2836

Ciąża jest niewątpliwe jednym z najpiękniejszych momentów w życiu kobiety. W ciągu 9 miesięcy w organizmie kobiety zachodzą zmiany obejmujące: gospodarkę hormonalną, przemianę materii,  system odpornościowy, układ naczyniowy, współdziałanie komórek. Naukowcy mimo, że poznali  dobrze zmiany zachodzące w tym pięknym okresie, nie są wstanie określić jak odmiennie zachowa się skóra każdej kobiety. Wiele kobiet w ciąży pięknieje, wiele też zmaga się z problemami skórnymi.

Ciąża. Jak zmienia się skóra w okresie ciąży? Sprawdż co może Cie spotkać

Cera w ciąży inna cera niż zwykle.  

W ciąży ilość estrogenów wzrasta i wzmacnia się odżywienie skóry. Jeśli do tej pory miałaś problemy z trądzikiem, tłustą cerą w strefie T lub rozszerzonymi porami to bardzo prawdopodobne, że na jakiś czas będziesz mogła o nich zapomnieć. 

Jeśli masz suchą skórę i stosujesz gęste kremy odżywcze, a zaobserwowałaś u siebie zmianę cery na bardziej odżywioną, spróbuj stosować lżejsze preparaty. Dlaczego? Ponieważ po jakimś czasie może okazać się, że na twojej skórze pojawią się rozszerzone pory i pryszcze. 

Obrzęki ciążowe, nie tylko nóg! 

W drugim i trzecim trymestrze ciąży możesz zaobserwować obrzęki na twarzy. Dobrym sposobem niwelującym obrzęki jest drenaż limfatyczny twarzy oraz maseczki chłodzące (drenujące).

Przebarwienia ciążowe. Możesz ich uniknąć!  

Nadmiar estrogenów, progesteronu i hormonu MSH pobudzają pracę melanocytów ( są to komórki skóry produkujące melaninę). Co to oznacza? Większą skłonność do przebarwień skóry. Zwiększona melanogeneza w ciąży jest wynikiem ekspozycji na słońce. Stosuj kremy z SPF – aby zmniejszyć ryzyko powstawania przebarwień. Najlepszą ochronę zapewnią preparaty z wysokim filtrem. Znasz metodę jednej łyżeczki? Aby SPF zapewnił wysoką protekcję przed słońcem należy nałożyć tyle preparatu ile mieści się w jednej łyżeczce ( 2ml). Krem nakładamy za każdym razem wychodząc na zewnątrz w miesiącach wysokiego nasłonecznienia. Ważna jest również czas ekspozycji – krem SPF50 działa ok. 2 godzin, po tym czasie należy nałożyć następną ilość kremu. 

Pokochaj peelingi do twarzy, Twoja skóra tego potrzebuje. 

Skóra w ciąży potrzebuje częstszego złuszczenia. Stosuj peeling odpowiedni dla twojej cery, częściej niż zwykle.  Wystrzegaj się eksfoliacji z kwasami. 

Popękane naczynka i obrzęki. Stosuj odpowiednie kosmetyki dla przyszłych mam. 

W 3 lub 4 miesiącu ciąży możesz zauważyć u siebie popękane naczynka na twarzy lub/i obrzęki w okolicy nosa. Spowodowane jest to zwiększonym krążeniem krwi, naczynia rozszerzają się oraz w tym okresie również kształtuje się macica.  Obrzęki z kolei mogą powodować stan zapalny który może utrwalić rumień oraz mogą być przyczyną tzw. zatkanego nosa.  Jeśli jesteś posiadaczką cery naczyniowej, cienkiej od samego początku ciąży stosuj preparaty dedykowane dla cery naczyniowej. W ten sposób unikniesz utrwalenia się rumienia, trądziku różowatego w ciąży czy rozszerzonych naczynek. Osoby które nie miały wcześniej problemu z naczynkami na twarzy, a zauważyły ten problem w ciąży również powinny stosować kosmetyki dla cery naczyniowej zapobiegawczo.     

person Autor: Anna Lachowska Kosmetolog
Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień