Przebarwienia – jaka jest przyczyna powstania przebarwień skóry i czego należy się wystrzegać?

person Autor: Anna Lachowska Kosmetolog comment Komentarze: 0 visibility Wyświetlenia: 1283

Przebarwienia skóry. Jaka jest przyczyna powstania przebarwień? Jak dbać o skórę z przebarwieniami?

Co to są przebarwienia skóry i jak powstają? 

Barwnik skóry, który odpowiada za nasz koloryt nazywany jest melaniną. Dzięki Melaninie możemy cieszyć się piękną opaloną skórą w lecie. Melanocyty są komórkami odpowiedzialnymi za wytwarzanie tego barwnika. O przebarwieniach mówimy w sytuacji miejscowego nadmiaru melaniny lub  zagęszczeniu punktowym melanocytów (piegi).

Piegi są uwarunkowane genetycznie. Nie wymagają leczenia. Jedynie zabiegi oraz  preparaty rozjaśniające i wyrównujące koloryt skóry, mogą ujednolicić koloryt skóry. 

Gdzie leży przyczyna powstania przebarwień? 

Na przyczynę powstania przebarwień  zazwyczaj składa się kilka czynników jednocześnie : 

- promieniowanie słoneczne i solarium

- czynniki hormonalne : przyjmowanie tabletek hormonalnych, ciąża i okres karmienia piersią, menopauza, nadczynność tarczycy, schorzenia jajników. Problem dotyczy głównie kobiet ze względu na podwyższone hormony żeńskie ( progesteron i estrogeny) Pojawia się ostuda, która charakteryzuje się plamami o ciemnym zabarwieniu zazwyczaj na czole i policzkach. Zmiany mocno się nasilają przy ekspozycji na słońce. Istnieją przypadki ostudy u mężczyzn. 

- czynniki genetyczne. Około 32-40% osób zmagającymi się z przebarwieniami zgłasza, że problem również dotyczy ich bliskich.  

- na przebarwienia z reakcji fototoksycznych i fotoalergicznych wywołują niektóre leki i zioła: Dziurawiec i nagietek są ziołami o których prawie każdy z nas słyszał, że często uczulają. Inne zioła również powodują reakcje alergiczne, lecz nie po jednokrotnym spożyciu i nie u każdego. Jeśli planujesz opalanie dla bezpieczeństwa zrezygnuj z herbatek i suplementów ziołowych. Większość leków dermatologicznych na trądzik również może być przyczyną przebarwień posłonecznych. Najbardziej znaną grupą są Retinoidy, (retinol i jej pochodne). Kolejną grupą leków są niektóre sterydy, niektóre leki NLPZ ( ibuprofen, naproxen, ketoprofen ), niektóre antybiotyki ( np. tetracykliny), niektóre leki przeciwcukrzycowe czy leki antyhistaminowe oraz niektóre leki na depresje. Jeśli zażywasz leki zawsze czytaj ulotkę. Informacje na temat związków fototoksycznych i fotoalergicznych powinny być podane na opakowaniu. Olejek bergametkowy stosowany często w perfumach również posiada działanie fototoksyczne.   

- Schorzenia układowe (np. Choroba Addisona)

- Plamy starcze są zmianami melanocytowymi na które pracujemy całe życie. Chroniczna ekspozycja na słońce jest związana z fotouszkodzeniem oraz zwiększonym ryzykiem raka skóry. Nie mam na myśli plam soczewicowatych które mają podłoże genetyczne i występują na całym ciele.   

- Na pojawienie się hiperpigmentacji skóry również mają wpływ niektóre zabiegi kosmetologiczne, i laseroterapia. Nie należy wykonywać silnych zabiegów złuszczających naskórek, peelingów chemicznych i medycznych, mezoterapii mikroigłowej, IPL oraz laseroterapii w lecie. Po zabiegach kosmetologicznych i laseroterapii czy terapii światłem IPL zawsze używaj kremu z wysokim faktorem 

Co stosować w przypadku skłonności do przebarwień skóry?

Jeśli masz skłonności do przebarwień skóry zadbaj o ochronę przeciwsłoneczną.  Stosuj na co dzień krem z filtrem bez względu na porę roku. Najdłuższą ochronę zapewnia faktor 50 SPF. Krem z filtrem musi być stosowany za każdym razem przed wyjściem z domu.

Dodatkową ochronę przed przebarwieniami skóry zapewnią terapeutyczne pudry, podkłady i kremy nawilżające z wyższym faktorem. 

Kosmetyki z witaminą C poprawią koloryt skóry, rozjaśnią przebarwienia i rozświetlą skórę. 

Kosmetyki z kwasem azelainowym przy dłuższym stosowaniu powinny wyrównać koloryt skóry, działać przeciwzapalnie i zwężać pory. 

Możesz również spróbować kosmetyków złuszczających z retinolem

Jak zapobiegać przebarwieniom skóry? Kilka rad od kosmetologa: 

1. Jeśli przyjmujesz leki. Dokładnie przeczytaj ulotkę czy dany preparat nie ma działania mogącego powodować przebarwień skóry lub zapytaj się zaufanego specjalisty. 

2. Przy stosowaniu preparatów ziołowych unikaj solarium, opalania się, laseroterapii, terapii światłem IPL, oraz stosuj krem z faktorem.

3. Zakochaj się w kremach z filtrem.

4. Jeśli jesteś podczas kuracji u dermatologa lub kosmetologa, dokładnie słuchaj zaleceń specjalisty. 

5. W razie wystąpienia przebarwień skóry reaguj odpowiednio wcześnie. Nie szukaj odpowiedzi na forach internetowych. 

person Autor: Anna Lachowska Kosmetolog
Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień