Tonizacja

Aktywne filtry

Tonizacja

Tonik czy hydrolat?

Hydrolaty cieszą się coraz większą popularnością. Wiele osób zastępuje tonik hydrolatem. Oba produkty posiadają podobne działanie. Toniki i hydrolaty przywracają naturalne pH skóry, oczyszczają skórę z zanieczyszczeń. W zależności od rodzaju preparatu mogą mieć działanie m.in. nawilżające, łagodzące podrażnienia, normalizujące.

Czym  różni się tonik od hydrolatu? 

Hydrolat jest kosmetykiem całkowicie naturalnym. Powstaje w procesie destylacji parą wodną roślin lub ich części. W procesie destylacji powstają olejki eteryczne, to co pozostaje (oddzielone od oleju i wody) nazywane jest hydrolatem.  Hydrolat jest to produkt uboczny w procesie destylacji. Hydrolaty są produktami które posiadają dobrą pożywkę dla bakterii, dlatego do każdego produktu powinien być dodany łagodny konserwant.   

Tonik może być również kosmetykiem naturalnym. Jest to preparat na bazie wody, zawiera substancje czynne wspomagające skórę w codziennej pielęgnacji ( tonik może zawierać również w swoim składzie hydrolaty), może zawierać substancje zapachowe, konserwanty. 

Jakie zadanie spełnia tonik, a jakie hydrolat w codziennej pielęgnacji? 

Tonik służy przede wszystkim do przywrócenia naturalnego pH skóry. Oczyszcza skórę z zabrudzeń i przygotowuje do kolejnych kroków pielęgnacji. W zależności od rodzaju toniku wyróżniamy toniki łagodzące, nawilżające, ściągające, wzmacniające. Zauważalnym efektem stosowania toniku  m.in. jest wygładzenie skóry, nawilżenie, odżywienie. 

Nie każdy hydrolat przywraca pH skóry. Jest to zależne od rodzaju produktu. Działaniem wyróżniającym hydrolaty jest przede wszystkim łagodzenie podrażnień skóry. Preparaty zawierają również działanie antyseptyczne i przeciwbakteryjne.     

Jak stosować tonik lub hydrolat ? 

Tonik lub hydrolat stosuje się po dokładnym  oczyszczeniu skóry. Tonikiem czy hydrolatem nie zmywa się makijażu. Jeśli posiadasz makijaż użyj płynu micelarnego, a następnie preparatu oczyszczającego z użyciem wody lub przemyj skórę dwa razy preparatem oczyszczającym. Następnie aplikuj tonik lub hydrolat. Jeśli nie masz makijażu oczyść skórę raz z użyciem wody i zastosuj tonik / hydrolat.   

UWAGA: Ponad 70% osób zgłaszających się na konsultacje do kosmetologa popełnia ten sam błąd - zastępuję tonik / hydrolat płynem micelarnym -nie pełnią one tej samej funkcji co płyn micelarny.